- Toataimed võivad vahel põhjustada terviseprobleeme, suurem oht on siiski ülitundlikel, allergilistel inimestel ja lastel.
- Tavalisele inimesele võivad ohtlikud olla diifenbahhia, amasoonase alokaasia, turd jatrofa ja jõulutäht, enamasti tuleneb kahjustav toime mürgise, ärritava või söövitava mahla pärast, mis põhjustab põletikku taimega kokku puutunud nahapiirkondades.
- Õietolmuallergiaga inimesele on ohtlikke taimi rohkem: bensoe- ja lüüraviigipuu, mis mõlemad kuuluvad fiikuste hulka, draakonipuu, toakask, säntpoolia, sõnajalad, jukkapalm.
- Ruumis võivad taimed põhjustada ka silmade ärritust ja hingamisteede sümptomeid: nohu, aevastamist, ninakinnisust, köha ja hingamisraskust, mis on astma tunnus. Mõni taim on tuntud ka kui tugev kontaktallergeen, millest tekib nahale ekseem. Sellisteks taimedeks on priimulad, krüsanteemid, tulbid, nartsissid, liiliad, pelargoon. Allergia avaldub sagedamini kasvuhoonetöötajail, floristidel, lillepoemüüjatel, aednikel ja toataimede kirglikel pidajatel.
- Allergiku koju ei sobi õitsvad, lõhnavad ja eoseid levitavad taimed, samuti tolmu koguvad kuivkompositsioonid, sest need ärritavad niigi ülitundlikke hingamisteid. Eriti tuleks potitaimi ja lõikelilli vältida allergiku magamistoas.
- Mõni taim eritab ka ilma vigastamata mahla väikeste tilgakestena, millest õhus kuivades moodustab väga peenike ärritav tolm. Sellise taimena on tuntuks saanud mõni fiikuste sort.
- Kui koju lilli ikkagi tahetakse, peaks valima siledapinnaliste lehtedega ja puhastatavad või dušiga pestavad taimed. Kindlasti tuleb taimi õigesti hooldada ja hoida parajat niiskusreziimi, et ei tekiks hallitust.
- Potitaimede mullas võivad sageli pesitseda hallitusseened ning mulla pealmist kihti oleks seetõttu kasulik aeg-ajalt vahetada. Samal ajal koguneb lillelehtedele ka tolmu, mistõttu oleks lilli vaja aeg-ajalt pesta.
- Mõnd taime peetakse siiski õhupuhastajaks. Selle aluseks on NASA uuringud, mille käigus on leitud, et nad kõrvaldavad õhust saastajaid, näiteks formaldehüüdi. Selliste taimede hulka kuuluvad kollakas kuldviljakpalm, mägipalm, kõrge vitspalm, luuderohi, loorberipuu.
Eesti allergialiit
EPL Allergialeht nr 3